Internships

Students in the Certificate Program complete a paid summer internship in areas such as social media, 3D animation,
virtual reality, motion capture, web design, music production, game development, research and programming.
The Center partners with the college's CELS program for funding summer internships.

2014

Colin Forsyth - New Frontiers in Learning, NY
Annie Rusk - CC - ConnsSharp Research
Ben Weinstein - Mashwork, NY

2013

Nicky Haik - 440 Sound Studios, NJ
Jake Junda - Real Art Ways, CT
Tony Knapp - Endstation Theater, VA
Georgia Naumann - CC - ConnsSharp Research
Sara Rubino - Turkois Design, NY
Andy Stein-Zeller - Music @ Menlo, CA
Dan White - eCast Productions, MA

2012

Hannah Plishtin - Donna Karan Design, NY
Gyenendra Sharma - IDC CEMA, Prague
Max Novak - Sonalysts, CT
Eric Stern - Smash Music Studios, NY

2011

Ajjen Joshi - Motion Capture/Brown University, RI
Jon Markson - Gallery Recording Studios, NY
Amy Barrett - CC - Keck Research
John Borbone - Undertone Inc, NY
Matthew Gentile - Scott Rudin Productions, NY
Patrick McGrath - Sonalysts, CT
Eli Pack - CC - Keck Research
Alex Zarecki - CC - Keck Research

2010

Ajjen Joshi - Motion Capture Research, CC
James Jackson - Sonalysts, Programming
Owen Stowe - Sonalysts, Animation and Design

2009

Phoebe Bakanas - Virginia Tech Univ., VA, Human Computer Interactions REU Project
Colin Hanson - Sonalysts, Games Design
Catherine Johnson - Audio Engine, NY, Audio Production
Jesse Lerch, - New London Main Street, CT, Architectural Design

2008

Erin Okabe-Jawdat - Sonalysts, CT; animation dept
Edgar Monteon - New London Board of Education, Multi-Media Specialist
Oscar Monteon - Xvivo, CT, Scientific Animation
William Barkus - Lucas Film, CA, Production Intern
Laura Schuman - 13th Street Theater, NYC, Production Intern
Andrew Palladino - Interlock Media, Boston, Production Assistant
Sara Lesko - Wine & Spirits Magazine, NY, design intern, and post-production house

2007

Jessica Ebert - Univ. of Utah, Image Recognition Research
Basar Gulcu - CC, research on dance/robotics
Sarah Lesko - Sonalysts, animation
Andrea Mendoza - Landlocked Film, Colorado
AJ Zane - Sonalysts, animation

2006

Drew Beebe - Plum TV, Colorado; production assistant
Andrew Glenn - Sparhawk School, MA; designer
Ian Leue - Q Division, MA; production assistant
Adrienne Mennitt - Sonalysts, CT; animation dept
Aubrey Millen - Sonalysts, CT; animation dept
Lesley Siegel - Arthur Lubetz Architects, PA; Architecture
Nick Socha - Sound Spectrum, NYC; software designer

2005

Brian Cusano - CC, research on voice recognition
Tim DeMaso - School of the Boston Museum of Fine Arts, alumni art auction-data base development
Brendan Duffey - Sonalysts, animation
Hale Ekinci - Ogilvy & Mather (Turkey), art design
Brad Heacock - Mexico, virtual reality and archeology
Nguyet Mai - Vietnam, self-designed video and photography project
Eric Stepick Ayers - Lyman Davidson Dooley Architects, Atlanta, architecture
Amanda Wallas - Sonalysts, CT, animation. Assisted on "The Fossibles"

2004

William Cook - Sonalysts, animation
Jason Feldman - Large Animal Games, programming
Anna Magliaro - CC art and computer science depts, digital design projects
Jeremy Palumbo - Vassar College Summer Media Studies Institute
Rory Panagotopulos - Sonalysts, animation
Eve Southworth - Walsh Family Media, animation; Middlebury College Digital Media Studies Program

2003

Kofi Ampaw - ePath Learning, programming
Jennifer Faries - Bermuda advertising firms, design
Rachel Grossinger - Ingeeni Studies, animation
Nikki Gulla - Northeastern Univ. Multi-Media Dept., animation and design
Ben Insler - Sonalysts, animation
Jordan Klopf - CC College Relations, web design
Abby L'Heureux - Bowdoin College Biology Dept., virtual reality
Dan McKay - CC Music Dept., programming
Amelia Sholik - Los Angeles recording studio, assistant
David Strick - Sonalysts, animation

2002

Jeanne Stern - Sonalysts, animation; MIT Media Lab, eye-tracking
Francis Stansky - Ohio State., motion capture
Jordan Klopf - Sonalysts Inc., animation
David Clayman - ePath Learning, web design
Dessi Peeva - Center, haptics
Kofi Ampaw - Center, audio processing
Yubo Bao - Center, graphics/audio interface

2001

Robbie Guertin - Sonalysts, animation
Eric Mattes - "Center for Educational Technology", Columbia Univ, web & database design and prog
Milan Pradhan - ePath Learning, web design and prog
Alok Shrestha - CC Information Services projects
Deven Sisler - Sonalysts Inc., animation
Maikang Wu - Center programming project

2000

Evan Allen - New Yorker Magazine (NY), design
Chris Eramo - InterPro Technologies (CT), 3D modeling
Matt Latowsky - Sonalysts, animation
Tope Adekanbi - Sonalysts, games design
Omer Salam - MACO Internet Services (NY), programming
Milan Pradham - Center-NSF project, programming
Robbie Guertin - Sonalysts, animation

1999

Nate Wilson - Sonalysts, games design
Teresa Bonillo - Sonalysts, animation
Matt Maher - Sonalysts, animation
Jared Castiglione -Center, digital sound processing
Karen Mitchill - New Yorker Magazine, design
Molly Seamans - Center, video
Chris Eramo - Center, video
Ben Robinson - Jeffrey Yardis, digital photography
Beth Kaechele - Center, design for NSF project
Alok Shrestha - Center, programming for NSF project
Milan Pradham - Center, programming for NSF project

1998

Matt Latowsky - Sonalysts
Nate Wilson - Sonalysts
Eric Gaskell - Sonalysts
Chris Grinda - Sonalysts
Janet Esquirol - Center - NSF
Ioulia Popenko - Center - NSF
Brie St. Laurent - Analysis and Technology
Paul Siegel - Analysis and Technology
Christine Knorr - Mystic Seaport Museum
Elena Bessarabova - Disney-on-Line
Gillian DesJardins - Dakota Imaging
Helen Tsahalis - Judson Rosebush
Melissa Nelson - Landmark Theatre

1997

Gabe Nanda - Ocean Quest
Paul Siegel - Ocean Quest
Carolyn Holliday - Sonalysts
Chris North - Sonalysts
Garreth Bowler - Sonalysts
Becky Lord - Lyman Allyn

1996

Mary Killingbeck - Ocean Quest
Chip Beauvais - Ocean Quest
Sue Malek - Ocean Quest
Rick Channing - Analysis and Technology
Jed Morfit - Analysis and Technology
Jamie Myer - Sonalysts
Ben Smith - Sonalysts
Quinn Sullivan - Sonalysts
Emily Luce - Aera

1995

Sue Malek - Analysis and Technology
Emily Luce - Ocean Quest
Elissa Matthews - Ocean Quest
Erica McKay - Ocean Quest
Chase Eschauzier - Omni-Touch
Ben Cornish - Sonalysts
Quinn Sullivan - Sonalysts
Donna Klimkiewicz - Center-VR proj.
Rachelle DeCoste - Center-VR proj.

1994

Candace Held - Lexitech
Jason Bernstein - Lexitech
Jared Nathanson - Analysis and Technology
Deirdre Hennessey - Analysis and Technology
Joe Grassia - Analysis and Technology

1993

Joe Grassia - Analysis and Technology
Jonathan Bucci - Analysis and Technology
Bill Lamson - Analysis and Technology
Richard Stasio - Analysis and Technology

1992

Heather Daily - Analysis and Technology
Carolyn Ulander - Analysis and Technology
Katherine Hewitt - Analysis and Technology